سقف کاذب ارزان

سقف کاذب ارزان

معمولا برای پوشش دهی دیوار اصلی و یا در مکان هایی که تاسیسات و سیم کشی ها بر روی سقف نمایان است، از سقف های کاذب استفاده می شوند. این سقف ها برای پوشش سقف اتاق، دستشویی و حمام کاربرد دارند؛ علت این محبوبیت ضد آب بودن و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و آب می باشد. همچنیین می توان با این سقف های کاذب نورپردازی های شیک و متفاوتی را در محیط انجام نمود. این سازه مدرن جایگزینی برای دیوارهای گچی قدیمی است. در این مقاله به توضیح در ارتباط با سقف کاذب ارزان و انواع سقف های کاذب می پردازیم.

سقف کاذب چیست؟

از سقف های کاذب برای پوشش سقف اصلی و مخفی کردن سیم کشی ها استفاده می شود. محل اتصال سقف کاذب، سقف اصلی و دیوارهای اطراف آن است. این سقف ها می توانند طراحی های منحصر به فرد و خاصی را داشته باشند. این طراحی معمولا با جنس PVC و گاها با جنس های متنوع دیگر مثل چوب، آهن، گچ، فلز، طلق و کامپوزیت قابل اجرا هستند. این سقف ها، از پیش در کارخانه ساخته می شوند و سپس برای اتصال به آسانی به محل نصب منتقل می شوند. سقف کاذب، عایق قوی برای صدا محسوب شده و مانع انتقال آلودگی صوتی بین طبقات خواهند شد. این سقف انواع مختلفی دارد که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

انواع سقف کاذب

انواع سقف کاذب

ما در این بخش به معرفی انواع سقف کاذب و کاربرد ان در چه مکانی صحبت می کنیم.

سقف رابیتس

از سقف های کاذبی که محبوبیت زیادی در ایران دارد، سقف رابیتس می باشد که خود به دو دسته مسطح و برجسته تقسیم می شود. رابیتس از جنس گالوانیزه مشبک است که به وسیله یک سیم آرماتوربندی به یک شبکه فرقی متصل می شود. در دهانه های بزرگ از رابیتس برجسته و در دهانه های کوچک رابیتس مسطح بیشتر کاربرد دارند. سقف رابیتس به راحتی و در زمان کوتاه در طرح های متنوع و جدید قابل اجرا است.  البته باید بدانید که مصرف گچ در این نوع سازه نسبتا زیاد است که موقعیت دمایی خاصی را برای گچ کاری می طلبد.

سقف هایی از جنس گچی با پنل های پیش ساخته

این سقف ها از نبشی، میلگرد ساخته شده و جنس آن ها از آلومینیوم می باشد، که در داخل آن قطعات گچی که قبلا در کارخانه ها ساخته شده اند، قرار می گیرند. مزایای این سقف ها امکان رنگ آمیزی و یا تعویض طرح و خود پنل های از پیش ساخته شده می باشد. علاوه بر این، این سقف ها در برابر سوختگی و زلزله ( به علت سبک بودن ) مقاوم هستند و امنیت بالایی را برای افراد در محیط خانه فراهم می کنند. سقف های با پنل های از پیش ساخته گچی دوستدار محیط زیست نیز می باشند و تجزیه پذیری خوبی در طبیعت خواهند داشت که باعث آسیب کمتر به آن می شود.

سقف گریلیوم

سقف های گریلیوم که سقف باز نیز نامیده می شود، از سقف های شیک در طراحی و دیزاین محیط به حساب می آیند. نصب این سقف ها با زنجیر یا سیم مفتول یا آویز انجام می شود و از آلومینیوم یا آلیاژهای آن تولید و طراحی می شود. سقف گریلیوم به شکل مربع های کوچک تو خالی و حفره مانند بر روی سقف دیده می شود که به ساختمان نمایی شیک و ساده می بخشد. سقف های گرلی در محل هایی که کانال و دریچه ها وجود دارند، برای مخفی کردن این کانال ها و دریچه ها به کار می روند و می شود آن را به صورت مرکب با سایر انواع سقف کاذب ارزان نیز با توجه به نمایی که درخواست شده است، طراحی کرد.

سقف چوبی و ترکیبی

از سقف های کاذبی که به وفور در خانه ها برای طراحی داخلی و دکوراسیون جذاب و گرم کننده به کار می رود، سقف های کاذب چوبی می باشند. سقف های چوبی دو بخش اصلی و فرقی دارند؛ بخش اصلی چهار تراش یا فولاد و بخش فرعی قسمت چوبی آن می باشد. قبل از نصب سقف کاذب چوبی، باید لمبه های چوبی لمبه کوبی بشوند و سپس کلاف کشی و تراز سقف صورت بگیرد. این سقف ها ممکن است به صورت ترکیبی و با زیرساخت آهن کشی یا بدون آن انجام پذیرد.

سقف کناف

سقف کناف

سقف کناف پنل های گچی است که مسطح بوده و به سقف اصلی نصب می شود. این سقف دو نوع یکپارچه و مشبک دارد. این سقف کاذب (دیوار کناف) ارزان امروزه در ساختمان های زیادی دیده می شود این سقف ها وزن کم وقیمت مناسب و مقرون به صرفه ای دارند. تعمیر و نگهداری این سقف ها و اجرای کناف آسان است و نیازی به رنگ آمیزی نخواهند داشت. نصب سقف کناف توسط آویز به سقف اصلی انجام می پذیرد.

مزایا و معایب سقف کاذب

سقف های کاذب با توجه به قابلیت جا به جایی، رنگ آمیزی و تعویضی که دارند، در عصر امروز محبوبیت زیادی یافته اند. عایق صدا بودن، عایق حرارت بودن، تعمیر و تعویض آسان، توانایی ایجاد نورپردازی و طرح های متنوع از مزایای دیگر این سقف ها می باشد. از معایب این سقف ها نیز کاهش ارتفاع اتاق یا محیط، تغییر رنگ و غبارگیری نیز از معایب این سقف های کاذب به شمار می آیند. علاوه بر این استحکام این سقف ها منطقا مانند سقف های اصلی نیست و تخریب پذیری بیشتری نسب به سقف های اصلی و دیوارها دارد که آن را در برابر واقعه های طبیعی امن تر و مقاوم تر می کند.

جمع بندی

همانطور که گفتیم، سقف های کاذب مزایایی دارند که بر معایب آن می تواند غلبه کند. این سقف ها عایق صوتی، حریق و حرارت قوی می باشند و در برابر رطوبت نیز مقاوم هستند. این موضوع باعث می شود این سقف ها برای استفاده در حمام و دستشویی بسیار رواج پیدا کنند. زیبایی این سقف ها و امکان تعویض و رنگ آمیزی آن نیز از دیگر مزیت های این دیوارها محسوب می شود. نصب این سقف های کاذب در زمانی بسیار کوتاه در هر محل امکان پذیر می باشد. تنها لازم است از قبل سقف کاذب مورد نظر را سفارش دهید. پس از آماده سازی نبشی ها، اتصال سقف کاذب در چند ساعت امکان پذیر خواهد بود.

مقالات مشابه

قیمت سقف کناف آشپزخانه

انواع سقف کناف آشپزخانه

سقف های کناف یکی از پرفروش ترین تجهیزات کناف هستند. سقف های کناف در مقایسه با سقف های گچی، از…
0
قیمت سقف کناف پذیرایی کوچک

خرید سقف کناف پذیرایی کوچک

محصولات کناف یکی از پرفروش ترین مصالح ساختمانی های ساختمانی می باشند، این تجهیزات در مکان های مختلفی استفاده می…
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست